Mobilens hemmelighed
CoboStories er en sjov, lærerig ting at lave sammen derhjemme. Børn og voksne kan deltage på lige vilkår og alle lærer noget undervejs. Det er udfordrende og spændende og tidskrævende. Det kræver koncentration og fantasi og giver helt sikkert en masse timers samarbejde!
Når man skal lave stop motion historier derhjemme, skal man starte med at forberede sig.
Det I har brug for er:
- En tablet med CoboStories app’en installeret. Kig i menuen til venstre og klik på download linket, der matcher dit behov 🙂
- Et stativ til at holde din tablet. Det kan I lave selv her eller her . I kan købe et CoboStories stativ her
- I skal bruge baggrunde, karakterer og indhold I kan bruge til at animere med. De kan downloades her: I kan naturligvis også bare være kreative og lave jeres egne.
Her er en skabelon, til at lave CoboStories indhold med:
Husk at alt kan bruges når man laver film – det er kun fantasien, der sætter grænser…
Hvis I vil vide hvordan appen virker, så se her:
Rigtig god fornøjelse!
Som undervisning er CoboStories uovertruffent til at lære om vanskelige emner. Børnene kan selv sætte billeder på en masse vanskelige tanker. I denne tid er det også et godt værktøj til at få mor og far involveret i undervisningen hjemmefra.
Når man skal lave stop motion historier derhjemme, skal man starte med at forberede sig. Det I har brug for er:
- En tablet med CoboStories app’en installeret. Kig i menuen til venstre og klik på download linket, der matcher dit behov 🙂
- Et stativ til at holde din tablet. Det kan I lave selv her eller her . I kan købe et CoboStories stativ her.
- I skal bruge baggrunde, karakterer og indhold I kan bruge til at animere med. De kan downloades her: I kan naturligvis også bare være kreative og lave jeres egne.
Her er en skabelon, som beskriver, hvordan man kan arbejde med at lave sit eget indhold.
Husk at alt kan bruges når man laver film – det er kun fantasien, der sætter grænser.
Det er vigtigt når man laver stop-motion at forstå følgende principper:
Vi arbejder altid lineært. Det vil sige at man starter sin film med at optage første billeder og så arbejder man sig langsomt fremad til man når sidste billede. Man kan ikke efterfølgende lave om i rækkefølgen.
Det skaber et behov for god planlægning. Vores forslag er, at I arbejder på denne måde:
- Undersøg emnet. Hvis nu I skal lave en film om hamstring i forbindelse med Coronakrisen, så start med at undersøge dette emne sammen. I finder masser af information fra relevante kilder inde på forløbssiden på platform.cobostories.com. (Den side I læser dette på – scroll ned og klik på udfordringer!)
- Lav et storyboard. I kan downloade og printe en skabelon her – eller I kan bare tegne dem selv. Et storyboard er en hurtig beskrivelse af hvilke scener, der skal optages – og hvad der skal ske i hver scene.
- Lav alle elementerne klar. Sørg for at I har baggrundene og figurerne I skal bruge.
- Smil og vink – husk vi har det sjovt!
- Optag filmen i CoboStories app’en. Lav så mange billeder I kan – og husk at små bevægelser er bedst! Brug ”Spøgelsesfilteret” (Onion skin) til at se det sidste billede i forhold til det næste billede.
- Tryk ”Play” ofte. Det er godt at kigge på det I laver undervejs – og det sikrer også at I skal lave så lidt som muligt om!
- Nyd fejlene. Hver gang bliver I lidt klogere!
- Lav lyd til filmen! I kan optage 1 lydspor og lægge 1 stykke musik på. Husk at gøre det – og lad være med at være bange for at lyde dum – det kan sagtens laves om, hvis I kommer til at sige noget forkert!
- Husk at når I gemmer filmen, er den låst og kan ikke længere redigeres!
- Brug galleriet til at se nogle af de film andre har lavet og bliv inspireret.
- Husk at uploade jeres film, når I er færdige – så andre kan få glæde af den i galleriet!
Med CoboStories er det vigtigste at børnene får sat ord og billeder på deres egne historier. Og specielt når emnerne er svære. Når vi arbejder med CoboStories forsøger vi at fastholde os i en proces, der sikrer at vi kommer rundt om alle vigtige elementer. Det er det vi kalder CoboStories læringsproces og du kan se de forskellige faser under beskrivelsen nedenfor. Processen er et værktøj du kan bruge til at hjælpe dig i planlægningen af dit arbejde.
For at komme hurtigt og let i gang, kan du downloade CoboStories app’en til iPad eller Android tablets / Chromebook:
- Dansk
- Natur/Teknik
- 3. klasse
- 4. klasse
- 5. klasse
- 6. klasse
Vi skal beskrive hvordan alverdens elementer bliver samlet til en telefon. Vi kan vise at guld udvindes i Afrika, Tantal i Brasilien og Neodym i Kina. Vi kan se at Yttrium udvindes i Sverige og at Kobolt kommer fra Australien. Alle sendes de til Kina, hvor de samles og forarbejdes og ender som mobiltelefoner. Nogle sejles, nogle flyves mens andre transporteres med tog.
Alle råstofferne har 1 ting tilfælles. De er ikke en bæredygtig ressource. Det vil sige at de ikke gendannes, men bruges op i takt med at vi udvinder dem fra minerne i jorden.I denne workshop skal vi beskrive hvordan råstofferne først udvindes, derefter transporteres og til sidst samles og distribueres. Vi kan også slutte med at vise, at telefonerne kan genbruges – selv om det kun er lidt mere end 10% af dem, der bliver det!
Vi starter med at vælge hvilke råstoffer, vi vil vide noget om – der er nok at vælge imellem. Nogle er supersjældne – nogle er helt almindelige og findes overalt.
Så finder vi ud af hvor råstofferne bruges i telefonen. Herefter skal råstofferne transporteres til Kina, hvor de samles til telefoner. Fra Kina sendes telefonerne ud og distribueres til hele verden. Til sidst bliver de enten smidt ud eller genbrugt eller begge dele.
Hvad mon der sker med telefonerne når vi er færdige med dem? Hvad med mineralerne og råstofferne?
Vi kommer til at arbejde i en kort, intens proces – og vi kommer til at fejle undervejs. Det er ok – og er en del af målet. Når vi arbejder med at skabe historier, arbejder vi også med en masse muligheder for læring. Omkring emner som ikke altid er så lette at beskrive eller snakke om. Vi har fokus på at få lavet noget, frem for at gøre det perfekt. Alle grupper får lavet en film og alle grupper kommer til at lære noget om, hvordan vi bruger teknologi til at skabe historier.
Vi anbefaler, at arbejdet foregår i grupper med maksimalt 3 deltagere.
Ud over de åbenlyse fagfaglige temaer og emner, der arbejdes med, er det vigtigste formål ved at bruge CoboStories på denne måde, at træne og arbejde med: kreative processer, samarbejde, kommunikation, storytelling. Feedback og kritik foregår løbende som en naturlig del af arbejdet (Feedforward).
- Hvad mon der sker med telefonerne når vi er færdige med dem? Hvad med mineralerne og råstofferne?
- Hvordan er forholdene for de arbejdere rundt omkring i verden, der udvinder råstofferne?
- Hvad med de fabriksarbejdere der samler telefonerne?
Mere information om denne proces:
- https://videnskab.dk/teknologi-innovation/mobiltelefonens-historie-i-1946-brugte-de-en-klods-paa-36-kilo
- https://mindthetrash.dk/kredsloeb-oversigt/kredsloeb-1/
- https://youtu.be/bsqmwIO4b8A
- https://www.altomdata.dk/hvilket-stof-er-din-mobil-gjort-af/
- https://mobil.nu/huawei/reportage-paa-besoeg-paa-hauweis-fabrik-63763
- http://mima.geus.dk/
- https://vimeo.com/189147139
- Medaljer fra mobiler
Kritiske råstoffer i din mobil
Der er også anvendt kritiske råstoffer til at lave din mobiltelefon. Det er fx kobolt, antimon og de sjældne jordarter: neodym, europium, terbium, indiumtinoxid og yttrium.
Her kan du se, nogle af de råstoffer der mest almindeligt anvendes i produktionen af mobiltelefoner – og hvor i telefonen, de typisk anvendes:
Hvis du vil have CoboStories på besøg på din skole, er her en plan for en workshop, der kan gennemføres på en dag. Den handler om at få eleverne til at beskrive Mobiltelefonens Dele; hvor de kommer fra og hvordan de rejser. Vi leverer indholdet og det filmfaglige til jer – I står selv for at give det fagfaglige form og kontekst.
DAGSPLAN:
8:00 – 9:00
- Introduktion
- Gennemgang af CoboStories stativet og app’en ”Filmværkstedet”
- Snak om at lave film
- Snak om den kreative proces
9:00 – 10:00 – Udforsk:
- Vi undersøger emnet og bliver klogere
10:00 – 11:30 – Opfind:
- Vi opfinder indholdet af vores film, finder ud af hvad den skal handle om og laver et storyboard
11:30 – 12:00 Frokost
12:00 – 13:30 Skab:
- Vi optager filmen i CoboStories. Husk at lave fejl! Det er sådan vi bliver klogere…
13:30 – 14:00 Præsentér:
- Alle grupper viser deres film og forklarer deres ide. Vi taler om processen.
LEKTIONSPLAN:
1 Lektion – Introduktion(denne kan udelades, hvis man har arbejdet med CoboStories før)
- Gennemgang af CoboStories stativet og app’en ”Filmværkstedet”
- Snak om at lave film
- Snak om den kreative proces
- Introduktion af emnet.
- Vi undersøger emnet og bliver klogere
- Vi laver et storyboard med alle de scener vores film skal indeholde
- Vi optager filmen i CoboStories. Husk at lave fejl! Det er sådan vi bliver klogere…
- Alle viser deres film og forklarer deres ide. Vi taler om processen.
Råstoffer i mobiltelefoner










































- Hvad for nogle råstoffer bruges i mobiler?
- Hvad bruges de til?
- Hvor kommer de fra?
- Er der nok af dem?
- Hvordan bliver de udvundet
- Hvordan bliver de lavet om til telefoner?
- Hvem samler telefonerne?
- Bliver telefonerne genbrugt
- Hvordan?
- Hvad skal filmen handle om?
- Hvem er med?
- Hvordan ser de ud?
- Hvad hedder de?
- Hvad laver de?
- Lav et storyboard med alle de scener i skal optage
- Optag jeres film i CoboStories.
- Optag scenerne i rækkefølge i følge jeres storyboard
- Husk det er godt at tage mange billeder!
- Jo flere fejl i laver – jo mere lærer I undervejs!
- Indtal lyden
- Visning af alle film
- Snak om processen
- Tak for i dag